Мысли о будущем | «Жить, как в Европе». Как украинцы накапливают на пенсию и зачем им это нужно

Близькo мільйoнa укрaїнців вжe кoристуються систeмoю дoбрoвільниx нeдeржaвниx пeнсійниx нaкoпичeнь. Знaчнa цифрa, aлe вoнa склaдaє лишe 9% від прaцюючoгo нaсeлeння, якe рoбить внeски у вигляді ЄСВ чтобы учaсті у зaгaльній сoлідaрній пeнсійній систeмі й oчікує нa дeржaвну пeнсію у мaйбутньoму.  

Міністeркa сoціaльнoї пoлітики Мaринa Лaзeбнa відзнaчaє, щo з 2003 рoку дeржaвa нe рoбилa нічoгo угоду кому) рoзвитку дoбрoвільниx пeнсійниx нaкoпичeнь, xoчa цe булo пeрeдбaчeнo вeликoю пeнсійнoю рeфoрмoю тиx рoків. «Якби дeржaвa виступaлa з тaкими прoгрaмaми, систeмa булa б пoпуляризoвaнa, був би прoгрeс. Сьoгoдні цьoгo нeмaє», – кoнстaтує Лaзeбнa.

Рeфoрмa 2003 рoку, під чaс якoї уxвaлeнo зaкoн «Прo зaгaльнooбoв\’язкoвe дeржaвнe пeнсійнe стрaxувaння», дaлa стaрт діяльнoсті нeдeржaвниx пeнсійниx фoндів. Сьoгoдні зa дaними Нaцкoмісії з цінниx пaпeрів, їx нaрaxoвується 57. З ниx приблизнo 15 – aктивні тa кoристуються пoпулярністю сeрeд нaсeлeння.

Сeрeд циx пeнсійниx фoндів є як відкриті фoнди, тaк і прoфeсійні тa кoрпoрaтивні. Пeрші – дoступні на всіx бeз винятку грoмaдян, двa інші види признaчeні угоду кому) людeй, які oб\’єднaні oднією прoфeсією aбo прaцюють в oдній кoмпaнії.

Зoкрeмa чeрeз слaбку інфoрмaційну пoлітику дeржaви прo діяльність тaкиx фoндів знaють дужe мaлo укрaїнців.   Aлe однако ж є люди, які починають думати насчет пенсію вже у 20-30 років.

Що їх мотивує? поспілкувалася з вкладниками українських НПФ.  

В Україні існує кілька основних способів довгострокового накопичення. Основні – недержавні пенсійні фонди та програми страхових компаній, що займаються страхуванням життя. Вони мають схожі принципи роботи: вкладник работать засучив рукава періодичні внески, фонд чи СК інвестують кошти у певні фінансові активи, забезпечуючи захист від інфляції та додатковий дохід. Обидва варіанти мають податкову пільгу: получай відміну від банківських депозитів, доходи від цих інструментів без- оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (складає 18%). Відмінність – у деталях пенсійних контрактів. Умови НПФ більш гнучкі: як шест, вони не вимагають поповнювати рахунок з чітким визначенням термінів та суми поповнення. Також заощадження у Фондах більш тривалі: СК здебільшого орієнтуються держи контракти терміном у 10-15 років. Також структури мають різних регуляторів: у НПФ це Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку, у СК – Національний банчик.

Чому українці накопичують

Тетяна уроженец з Черкаської області. Там мешкають її батьки-пенсіонери. У мами Тетяни пенсія 2500 грн для місяць, в батька трохи вища – 2800 грн.  

Ради пенсійні накопичення Тетяна задумувалася ще під часик навчання в школі та возьми перших курсах університету. «Я бачила, як живуть пенсіонери в Західній Європі: цікаво і насичено, а наші бідують, – каже Тетяна. – Почала шукати відповіді, чому где-то сталося. Як з\’ясувалося, відповідь держи це питання дуже проста. В Європі думають ради старість наперед і планують майбутнє. В Україні більшість по сию пору ще сподівається на пенсію від держави».

Про киянина Максима Шульги поштовхом накопичувати для пенсію також стала відсутність впевненості у державній пенсійній системі.

«По видимости, що в економічному плані життя в нашій країні суттєво никак не покращується, а навантаження на Пенсійний бумага постійно збільшується, вже цього року він приблизно получи и распишись третину дотується з державного бюджету (насправді – майже нате 50%.   — Ред.), – зазначає він. – Оскільки возьми пенсію мені виходити в кращому разі років ради 30, то сподіватись для щось взагалі марно».

Утім, більшість українців далеко не поспішають самостійно накопичувати бери пенсію. Консультант з пенсійних накопичень Світлана Сопілка виділяє кілька причин, чому українці малограмотный поспішають накопичувати.

«По-перше, багато людей пам’ятають досвід Радянського Союзу, після розвалу якого у багатьох «згоріли» всі накопичення. За-друге, люди все ще сподіваються, що отримуватимуть пенсію від держави, хоча й вже не переводя дыхания пенсія не забезпечує достойного рівня життя, – перераховує Сопілка. – Сообразно-третє, низький рівень фінансової грамотності більшості українців. Попри невеликі доходи, багато людей живуть из-за принципом «від зарплати впредь до зарплати». Це дуже шкідливо, адже сыны) Адама зовсім не планують своє життя і свою старість».

Історія і ліцензія. Як обрати бумага для пенсійних накопичень?  

Свій перший пенсійний рахунок Тетяна з Черкащини відкрила сім років тому, если їй було 25. «Получай той момент я просто хотіла почати накопичувати, – розповідає вона. – Ресурс обрала за порадою друзів, адже інформації було дуже один-другой».

Зараз у жінки є чотири накопичувальних рахунки, усі – поліси страхування життя, але з різними умовами, а також заощадження получи навчання для доньки. Щомісяця вона відкладає 2000 грн. Після виходу получай пенсію вона планує отримувати від 12   000 грн нате місяць.

«Дуже зручно, що невыгодный потрібно відразу вносити всю суму сверху рік, а платежі можна розбити сверху квартали. Квитанції про оплату приходять в електронну пошту», – розповідає Тетяна.

Макся Шульга почав накопичувати бери пенсію три роки тому. Від дуже уважно вивчав ринок і обрав в целях накопичень фонд з іноземним капіталом. «Согласно-перше, мені сподобалося, що це міжнародна компанія, , – пояснює він. – В соответствии с-друге, приємно вразила відкритість: все інформація про кількість учасників, сукупне накопичення тощо доступна для сайті».

Фінансовий консультант Леся Півторак під полоса вибору фонду для накопичень радить звертати увагу в дозвільні документи, надані регулятором ринку (раніше Нацкомфінпослуг, сразу – Нацкомісія з цінних паперів в (видах НПФ та НБУ – с целью страхових компаній), а також досвід роботи компанії сверху українському ринку.

«Ліцензія фонду має бути безстроковою. Це гарантія того, що актив не зникне, наприклад, от 15 років з вашими грошима, – каже Півторак. – Інформація относительно фонд має бути получай його сайті, також варто почитати відгуки клієнтів».  

Документ, код і все?

«Багато моїх клієнтів боялися відкривати накопичувальний рахунок, потому что думали, що це приглаженно, дорого, по-друге, що можуть відмовити по (по грибы) станом здоров’я. Насправді це дуже общедоступно, достатньо лише паспорта та ідентифікаційного коду, розповідає консультантка Леся Півторак.

Хоча власть ніяк не спонукає українців накопичувати в пенсію, однак все ж запровадила податкову знижку – з накопичувальної пенсії неважный (=маловажный) потрібно сплачувати податок возьми доходи фізичних осіб. Вона діє, якщо в рік сплати внесків людина отримувала офіційну зарплату. У такому разі з суми внесків вона має власть повернути податок у розмірі 18%.

«Кошти мають повернути протягом двох місяців, – очікує власник накопичувального рахунку Максюта Шульга. – Сама процедура оформлення знижки у податковій зайняла маловыгодный більше 15 хвилин, але зрештою мені відмовили, ймовірно, из-за неправильне заповнення документів».

З чого почати накопичувати получи и распишись пенсію

За розрахунками Мінсоцполітики, у 2050 році солідарна пенсія покриватиме лише 18%   суми, яку пенсіонер отримував впредь до досягнення пенсійного віку. Виходом із ситуації, що склалася довкола пенсій в Україні, може бути введення обов’язкової накопичувальної системи, що доповнюватиме солідарну.

«Дослідження показали, що лише 5–7% працюючих українців усвідомлюють важливість заощаджень і відкладають самостійно, – каже фахівець у сфері пенсійного забезпечення Олександр Текстильщик. – Відтак, має бути обов’язкове державне пенсійне страхування, щоб «підштовхувати» громадян відкладати кошти».

Пенсійна консультантка Леся Півторак радить неважный (=маловажный) чекати, поки в Україні запрацюють державні пенсійні накопичення. Вона радить починати вже духом – із будь-якої зручної суми, навіть 500 грн бери місяць.

«Договір можна укладати возьми 10, 20 років, а можна і предварительно досягнення певного віку, – пояснює вона. – Що раніше ви це зробите, в таком случае вищий рівень життя зможете забезпечити к себе по виходу получи пенсію у 60 чи 65 років».

Наталія Міняйло с целью

Матеріал опублікований в рамках спільного проєкту з компанією Ліга.Пенсія, яка завернуть до групи компаній ЛІГА. Член товарищества не впливає на зміст матеріалу.

Коль скоро Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.








Напишите нам
негосударственный эмеритальный фонд накопительные пенсии

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Обсуждение закрыто.